Príprava a použitie bylín

 Peruánske byliny -  Príprava a použitie 

      
Ako dávkovať bylinky na prípravu?
Peruánske byliny - naše peruánské bylinky sú zámerne nedrvené, aby bolo možné ľahko spoznať ich druh a čerstvosť.

Pretože nedrvené bylinky sa ťažko odmeriavajú, uvádzame orientačné množstvo v gramoch prepočítaných na polievkové lyžice. Netreba sa obávať, ak vezmete trochu viac alebo menej. Výnimkou je Flor de arena, u ktorej je presné dávkovanie treba dodržiavať. Teda rovnú čajovú lyžičku byliny zaliať pohárom vriacej vody a nechať vylúhovať (nesmie sa variť!)
Akú vodu a nádobu používať na varenie byliniek?
Peruánske byliny - k príprave vývarov používajte najlepšie pramenitú alebo prevarenú vodu z vodovodu. Na varenie odporúčame sklenené, žiaruvzdorné nádoby alebo smaltované, oceľové (v žiadnom prípade nie hliníkové). Chuť a farba vývaru závisí na kvalite vody a dobe varu. Ak je kvalita vody horšia alebo nie je dodržaná správna doba varu, môže byť vývar trochu matný. Nemení sa však jeho účinnosť.
Aký je spôsob a doba varenia byliniek?
Peruánske byliny - Odporúčanú dennú dávku byliny zalejte zodpovedajúcim množstvom studenej vody. Nechajte bylinku priviesť k varu a potom na malom ohni varte zodpovedajúcu dobu. Doba varenia závisí na druhu bylinky. Všeobecne platí: mäkké časti byliniek (lístky a vetvičky) sa varia 5-10 minút, kôra 15-20 minút. Vývar sceďte do džbánika, pohára alebo inej nádoby a popíjajte počas dňa.

Na etiketách je uvedený cca 1 liter vody. Môžete však použiť viac aj menej. Záleží na množstvo tekutín, ktoré máte v priebehu dňa vypiť. Pri ochorení obličiek či prostaty použite menšie množstvo, t.j. 2-3 poháre. Vývar bude silnejší.

 

Môžu sa vývary byliniek prechovávať v termoske?
Peruánske byliny - Niektorí to odporúčajú. My zastávame názor, že to nie je vhodné. Môžu vzniknúť nežiaduce reakcie vplyvom dlhého pôsobenia vysokých teplôt.
Ako sa užívajú peruánske bylinky, kedy je najvhodnejšie ich pitie?
Platí zásada, že očistné bylinky môžete piť kedykoľvek počas dňa. Vývary z kôry hodinu pred alebo dve hodiny po jedle. Sangre de drago ráno nalačno (cca 20 minút pred jedlom). Ak užívate Flor de arena 1x denne, pite ho najlepšie pred spaním.
Môžu byť nejaké reakcie pri pití peruánskych bylín?
Peruánske byliny - Spočiatku sa môžu dostaviť očistné reakcie, ako napr. bolesti kĺbov, kožné prejavy, malátnosť, niekedy aj hnačka, a pod.. Tieto príznaky však rýchlo ustupujú. Niektoré bylinky pôsobia silne močopudne, najmä očistné, čo patrí k ich prednostiam. Spolu s močom odchádzajú z organizmu toxické látky.
Môžu sa peruánske bylinky používať ako zmesi niekoľkých bylín?
Peruánske byliny v zásade by sa nemali miešať. Variť spoločne je možné iba:
Vilcacoru s Tahuari,
Vilcacoru s Chuchuhuasi,
Vilcacoru s Muňa-muňa,
Vilcacoru s Chanca piedra a
Chanca piedra s Cola de Caballo.
Ak miešate dve rastliny, kôru a listy (napríklad Vilcacoru s Muňa-muňa), varte najprv 15 minút samotnú Vilcacoru a potom dodajte na 5 minút Muňa-muňa.
Väčšinou sa odporúča piť bylinky 3x denne. Znamená to aj variť ich 3x denne?
Vývary si pripravte vždy ráno na celý deň. Ak chodíte do zamestnania, vezmite si ich so sebou vo fľašiach. Nemusia sa prechovávať v chladničke a najlepšie chutia pri izbovej teplote.

 
      • Kontakt
  UNCARIA ČR, s.r.o.
  Smetanova 3, 466 01 Jablonec nad Nisou
  Tel/fax: +420 483 330 600
  GSM: +420 724 104 120, +420 775 103 506
  E-mail: info@uncaria.cz
 • Newsletter

Copyright ©2020 Uncaria.cz | All rights reserved
Made by: Confusers.cz