AKOSŤ čiže KVALITA PERUÁNSKYCH BYLIN

 
                 " IBA Z DOBRÉHO SA RODÍ DOBRÉ ”  - pater Edmund Szeliga
 
AKOSŤ čiže KVALITA
Pojem kvalita znamená praktické ocenenie dobrého (kvalitného) tovaru alebo služby. Dokonca sa prenieslo i do ocenenia "kvality života". Slovo kvalitný predstavuje vysokú akosť. Tak ako sú suroviny a produkty kvalitné i menej kvalitné (napr. topánky, oblečenie a pod.), tak je to aj v oblasti doplnkov stravy, bylín, čajov a pod. V prípade kúpy priemyslového tovaru utrpí len peňaženka. V prípade bylín či potravinových doplnkov môžeme márne očakávať požadovaný efekt, a čo je horšie, môže utrpieť i naše zdravie.

 

 

KVALITA a PERUÁNSKE BYLINY
Na európskom trhu, nevynímajúc ten náš, sa v poslednej dobe objavujú lacné peruánske byliny. Začali ich dovážať a predávať subjekty, ktorým často chýbajú základné vedomosti v obore. Ťažia len z popularity bylín a vidia v nich možnosť ľahkého zárobku.
Kvalitu, ktorá by mala byť prvoradá, len deklarujú, ale bez akýchkoľvek krokov vedúcich k ich dosiahnutiu či udržaniu. A to vo svojom efekte môže priniesť nielen Vaše sklamanie, ale poškodzuje i povesť pokladov peruánskej prírody - liečivých bylín. Odborná i morálna úroveň dovozcov a predajcov je tak nutná. Tematikou kvality peruánskych bylín sme sa zaoberali už pri našom pobyte v Peru. Bola tématom mnohých našich stretnutí, či už na Ministerstve poľnohospodárstva v Peru, vo výskumných a šľachtiteľských ústavoch, špecializovanom zdravotníckom zariadení ale i na jednaniach s našimi dodávateľmi.

Najdôležitejšou časťou našej expedície bolo poznávanie bylín v ich prirodzenom prostredí aj na plantážach. Zoznamovali sme sa s tým, ako rastú v hlbokej džungli i vo vysokých polohách Ánd, ako ich domorodci sušia, skladujú, balia i expedujú. Behom nášho pobytu v Huanuco sme navštívili tiež trh s obrovským množstvom druhov bylín. Bol plný farieb, vôní a miestnym obyvateľom slúžil ako lekáreň. Neskôr, v hlavnom meste Peru Lime sme sa stretli s týmito rastlinami v supermarketoch. Boli už priemyselne spracované. A práve tam sme naplno pochopili závažnosť a dôležitosť kvality.
V ČOM SPOČÍVA KVALITA?
Druhová zhoda - pôvod rastlinného materiálu je veľmi dôležitý. Niektoré rastliny majú niekoľko obmien, a nie všetky majú rovnaké vlastnosti. Napríklad rastlina Uncaria má cca. dvadsať rôznych druhov a len dva majú liečivé vlastnosti (Uncaria tomentosa - Vilcacora a Uncaria guajanensis). V horách sa ale vyskytuje druh, ktorý má toxické účinky na nervovú sústavu. Len skutočný znalec dokáže správne určiť druh byliny. Preto je veľmi dôležité poznať odbornú úroveň dodávateľa tak v Peru, ako aj u nás.

Záručná doba - otázka čerstvosti je u sušených bylín obzvlášť významná. Ich účinky vplyvom času a zlého skladovania slabnú. Stáva sa, že niektorí peruánski obchodníci ponúkajú byliny veľmi dlho skladované, a ani niektoré "certifikované" laboratória nie sú výnimkou. Často rozdrvené sú ponúkané za nízke ceny. U drvených rastlín sa len ťažko určí ich čerstvosť, druh a čistota.

Čistota bylín - byliny sú pestované a spracovávané "manufaktúrne". Je to veľmi časovo náročné a pochopiteľne i drahšie. Pri zbere sa môžu do bylín primiešať i nežiaduce prímesi v podobe kamienkov, hrudiek hliny, kúskov dreva, vtáčích pier, vlasov a podobne a tiež vetvičiek, trávy či častí iných rastlín. Preto je potrebné byliny ručne prebrať.

Niektorí peruánski dodávatelia sa chcú vyhnúť časovej i finančne náročnej operácii, akou je preberanie. Byliny drvia, a to sa znovu prejaví v nižšej predajnej cene. Iná problematika sa týka dvoch najviac populárnych bylín.
MAKA (maca)

Vzhľadom k ťažkým podmienkam charakteristických pre výšky nad 4000 m.n.m. (riedky vzduch, chlad a silný vietor) je jej pestovanie náročné. Preto sa začala pestovať v nižších polohách. Je to jednoduchšie, menej náročné a lacnejšie. Ale rastlina už nemá všetky vlastnosti Maky pestovanej vo vyšších polohách. Je často dovážaná do Európy ako lacnejší produkt, avšak so slabšími účinkami. Niektorí nepoctiví predajcovia v Peru primiešavajú pre zväčšenie jej objemu škrobovú múčku.

Kvôli lepšej stráviteľnosti sa Maka praží. Sú s tým však spojené ďalšie náklady, a preto sa dá na našom trhu často nájsť nepraženú. Je svetlejšia, má viac "štipľavú" chuť, a môže vyvolať "pálenie" a "ťažobu" v žalúdku.

Ľuďom, ktorí majú problémy s trávením, je odporúčaná Maka gelatinizovaná - náš názov - MAKA GELANDINA. Vďaka špeciálnemu procesu úpravy je ešte lepšie stráviteľná a nevedie k nárastu svalovej hmoty. Táto úprava sa pochopiteľne odráža i vo vyššej cene. Nami ponúkaná Maka je pestovaná v najvyšších polohách Ánd, v jej prirodzenom prostredí. (Viac na www.peruanskamaca.cz). To nám dovoľuje ponúknuť Vám najkvalitnejšiu, čistú Maku.
UNCARIA TOMENTOSA - VILCACORA
Je popínavou rastlinou s veľkými zdrevnatenými byľami. Má mnoho odrôd, ale len Uncaria tomentosa a Uncaria guayanensis majú plný obsah potrebných liečivých substancií. S ohľadom na veľký záujem, ktorý o ňu vo svete je, predávajú sa v Peru i rastliny podobné (niekedy vybavené i certifikátmi) avšak bez očakávaných účinkov. Aktívne substancie sa nachádzajú vo vnútornej časti kôry. Vonkajšia časť sa lúpe a je odpadom. Niekedy sa však drví na drobné kúsky a na pohľad je tento odpad ťažko rozoznateľný od pravej vnútornej kôry. Je ponúkaná ako kvalitná surovina a zákazník je spokojný s cenou. Márne potom ale čaká účinky pravej Vilcacory.

Naša Uncaria tomentosa - VILCACORA ORIGINAL pochádza z plantáží uprostred džungle, priamo zo srdca dažďového pralesa. Ako prvú a donedávna jedinú na českom trhu ju ponúkame zámerne vo väčších kúskoch. Predchádzame tým jej oxidácii. Dá sa tiež určiť, o akú časť kôry sa jedná. Táto forma je omnoho náročnejšia na spracovanie v našej prevádzke ako drvená Vilcacora. Predstavuje však záruku pravosti a čerstvého zberu. To isté sa vzťahuje i na Tahuari.
 
Porovnávací test odvarov Vilcacory z Uncarie ČR a komerčne predávaných iných zdrojov:


 

                             Po 20ti minútach varu:

 K TESTU POUŽITÉ ROVNAKÉ MNOŽSTVO BYLINY A VODY, A ROVNAKÁ DOBA VARU !


NAŠA NADŠTANDARDNÁ KVALITA
• Dovážame špeciálne vyselektovanú kvalitu
•    Dosiahnutie vysokej akosti je výsledkom zodpovedného prístupu,  kvalitných postupov, priebežného dohľadu a s tým spojeného úsilia a nákladov. Rovnako tak i jej udržanie. Nižšia  cena býva vždy na úkor niektorej dôležitej zložky.
•    Kontrola kvality začína priamym dozorom našimi peruánsky partnermi v miestach zberu.
• Dodávateľa v Peru máme na odbornej, morálnej a etickej úrovni.
•    Dovážame kvalitnú, špeciálne vytriedenú surovinu. Byliny sú vždy z čerstvého zberu a v množstvách postačujúcich na 3-4 mesiace, aby sme ich mali vždy čerstvé.
•    Na naše prianie nie sú drvené, obsahujú lístky a tiež väčšie časti rastlín, aby sme ich mohli ľahšie identifikovať a posúdiť ich kvalitu.
•    Dovážame ich leteckou linkou.
•    Prvé ručné preberanie je v Peru, a v našej prevádzke sú potom byliny starostlivo preberané druhý raz, aby sme zákazníkom mohli ponúknuť len tú najlepšiu akosť.
•    Vzorky z každej dodávky sú podrobené testom v akreditovanom laboratóriu na obsah ťažkých kovov, baktérií a plesní. Až po ich preverení je surovina odovzdaná k ďalšiemu spracovaniu.
•    Samozrejmosťou je prísne dodržiavanie všetkých predpisov a noriem týkajúcich sa hygienických podmienok v našej prevádzke. Nad tým má dohľad Štátna poľnohospodárska a potravinárska inšpekcia, ktorá u nás niekoľkokrát ročne robí kontrolu a odoberá vzorky k laboratórnemu vyšetreniu. Doteraz to bolo vždy bez závad.
• Byliny balíme do obalov typu Doypack s praktickým zipsovým uzáverom, ktoré sú vo svete populárnym obalom potravinových výrobkov a ktoré ich chránia pred vplyvom vzduchu (okysličením), svetla, vlhka, plesňami, či hmyzom. Po odstrihnutí zvaru sa dajú obaly nepriedušne uzatvoriť. Len Maku a produkty z nej balíme do plastových farmaceutických obalov.
•    Byliny takto chránené zachovávajú dlhšie svoje účinky, čerstvosť a vôňu.
•    Sú lepšie chránené v našom expedičnom sklade, ale aj doma u zákazníka.
•    Je to veľmi dôležité u produktov, ktoré sa už ďalej tepelne neupravujú, napríklad Maka. Prášok Maky je citlivý na vplyvy vonkajšieho prostredia, vlhko, pachy, insekty a podobne. U výrobkov určených k bezprostrednému užívaniu prísne dodržiavame hygienické pravidlá a balíme len do hermeticky uzatvorených obalov.

V Peru nie je problém kúpiť byliny lacné. A naopak nie je jednoduché nakúpiť kvalitné. Naša spoločnosť sa vydala tou ťažšou, ale poctivou a zodpovednou cestou. Vážime si Vás - našich zákazníkov, Vášho zdravia a vážime si i samých seba. Vo svojej činnosti sa riadime slovami pátera Edmunda Szeligy, ktorými sa s nami lúčil pri našom odlete z Limy: "Pamätajte, že len z DOBRÉHO sa rodí DOBRÉ".

Pre lepšie porovnanie a objasnenie problematiky akosti uvádzame ilustračné fotografie:
 
ANONA   
              
                     Anona                                         Anona                                                    Anona
 

 

CHANCA PIEDRA

    

                   Chanca Piedra                           Chanca Piedra                                 Chanca Piedra

 
MANAYUPA


            
              Manayupa                                                   Manayupa
 
TAHUARI
            

               Tahuari                                                  Tahuari                                             Tahuari
 
VILCACORA

        
               Vilcacora                                           Vilcacora                                          Vilcacora

     
                Vilcacora                                       Vilcacora                                          Vilcacora
 
                                                                     

"Poklad Inkov" je zárukou kvality, pravosti, čerstvosti a zdravotnej nezávadnosti bylín.


Ponúkame komplexný kvalitný servis, poradenstvo a možnosť spracovania ucelených kúr špecialistom - lekárom fytoterapeutom  v Peru. Taktiež ponúkame lekárske konzultácie v Inštitúte tradičnej peruánskej medicíny "Zdravie z Peru" v Jablonci nad Nisou.
ZDRAVIE JE TO NAJCENNEJŠIE ČO MÁME, PRETO NA JEHO PODPORU VYBERÁME TO NAJKVALITNEJŠIE.

                                   • Kontakt
  UNCARIA ČR, s.r.o.
  Smetanova 3, 466 01 Jablonec nad Nisou
  Tel/fax: +420 483 330 600
  GSM: +420 724 104 120, +420 775 103 506
  E-mail: info@uncaria.cz
 • Newsletter

Copyright ©2021 Uncaria.cz | All rights reserved
Made by: Confusers.cz