Domov >  Alergie

Vilcacora


                                             UNCARIA TOMENTOSA


                                                                                                          
 
                                                                                         KRÁĽOVNÁ AMAZÓNIE

Rastie v tropických lesoch Amazonky. Je to svetlo hnedá popínavá rastlina, mylne považovaná za lianu. Pri násade každého páru listov sa nachádzajú tŕne pripomínajúce pazúrik. Vďaka tomu sa rastlina nazýva „mačací pazúrik“. Pre svoje vlastnosti bola Vilcacora Inkami považovaná za svätú rastlinu. O jej pôsobení hovorí mnoho indiánskych legiend. Ako liečivo sa používa najmä kôra, ale len jej vnútorná časť, ktorá obsahuje všetky potrebné zložky. Vonkajšia kôra tvorí odpad, ktorý však bohužiaľ niektorí dodávatelia používajú ako vnútornú kôru. Kombinácia alkaloidov obsiahnutých vo vnútornej časti kôry z nej robí neobyčajne účinný prostriedok so širokým spektrom pôsobenia.

   
VILCACORA MOŻNA KUPIĆ TUTAJ
 
Výskum Vilcacory
Výskumy preukázali, že Vilcacora vďaka svojmu zloženiu brzdí rozvoj rakovinových buniek a stimuluje imunitný systém. Taktiež má protizápalové, antivírusové, antibakteriálne a antioxidačné vlastnosti. Pozitívne pôsobí na centrálny nervový systém, pomáha pri liečbe obehových chorôb, znižuje hladinu cholesterolu a pôsobí očistne. Chráni sliznice tráviaceho traktu a pomáha pri liečbe žalúdočných vredov. Má dobrý vplyv na peristaltiku čriev a žlčníkových ciest. Vilcacora bola v posledných rokoch podrobená rozsiahlym výskumom a preparáty z nej sú registrované na trhu v mnohých krajinách sveta. Obsahuje biologicky aktívne substancie, ktoré majú účinky protirakovinové, antioxidačné, protizápalové, a ktoré aktivizujú bunky imunitného systému.

Vilcacora znižuje riziko akútnych záchvatov ischemického ochorenia srdca a vytvárania krvných trombóz. Obzvlášť sa odporúča pre fajčiarov, pretože spolu s močom vyplavuje z tela karcinogénne látky obsiahnuté v cigaretovom dyme.
Vonkajšie použitie - vo forme obkladov v prípadoch zápalov pokožky a pri alergických reakciách.

 

 ČO VLASTNE VILCACORA OBSAHUJE
Alkaloidy (celkový obsah 0,15 - 0,46 %, stanovené HPLC), pentacyklické oxindolové alkaloidy: isomitrafylin, isopteropodin, mitrafylin, pteropodin, speciofylin, unkarin F, tetracyklické oxindolové alkaloidy: isorhynchofylin, rhynchofylin, glykosidicky viazané alkaloidy: 5alfa-karboxystriktodisin, heteroyohimbanové pentacyklické alkaloidy: akuammigin, heteroyohimbanové tetracyklické alkaloidy: hirsutein, hirsutin, korynanthein, dihydrokorynanthein, pyridino-indolo-chinolizidinové alkaloidy: angustin, angustolin, deriváty kyseliny chinovikovej, deriváty kyseliny ursolovej a oleandrovej, steroly: beta-sitosterol (60 % z celkového obsahu sterolov), kampesterol, stigmasterol, flavanové deriváty: epikatechin, procyanidiny A1, B1, B2, B4.
 
K odhaleniu jej cenných vlastností sa zaslúžil poľský misionár a zároveň veľký fytoterapeut , salezián žijúci v Peru, Otec Edmund Szeliga (1910 – 2005). V šesťdesiatych rokoch minulého storočia poslal vzorky Uncaria tomentosa na rozbory na univerzitu v Neapole. Laboratórne výsledky potvrdili jeho závery, že sa jedná o dokonalý prostriedok aktivujúci imunitný systém. Od tej doby bolo spracovaných množstvo vedeckých prác na univerzitách po celom svete (napr. v USA, Rusku, Číne, Nemecku, Rakúsku a Japonsku) a všetky štúdie potvrdzujú jej neobyčajne pozitívne účinky. Vilcacora sa stala tým, čo v súčasnosti hľadajú ľudia, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie a chcú si zachovať mladosť a dobrú kondíciu čo najdlhšie.

 

Často sa však nesprávne uvádza čaj z Vilcacory, vždy sa totižto jedná o odvar pripravený dvadsaťminútovým varom.


 
ODPORÚČANÁ PRI:

prevencii a liečbe ochorení zhubnými nádormi
ochoreniach tráviaceho traktu (zápaly, Crohnova choroba, divertikulitída,
poruchy črevnej mikroflóry,
peptický vred, zápcha, plynatosť, hemoroidy, parazity)
diabetes 
cirhóza pečene 
choroby spojené s poškodením funkcie imunitného systému 
chronický únavový syndróm 
liečba a prevencia vírusových ochorení (chrípka) 
chronických infekciách horných dýchacích ciest, astme, sínusitíde 
vírusových ochoreniach vrátane Boreliózy, Herpes zoster, Herpes simplex, HIV 
artritídach 
bolestiach končatín 
liečbe kvapavky a úplavice
a pre zlepšenie metabolizmu obličiek
ako antioxidant
Pitie odvaru z Vilcacory zlepšuje stav ciev, zabraňuje vzniku krvných trombóz a tým predchádza srdcovým infarktom
Niektoré alkaloidy zlepšujú pamäť (v prípade amnézie spôsobenej cholinergnou dysfunkciou)

SPÔSOB POUŽITIA VILCACORY
Najčastejšie 3 – 10 g (1 zarovnanú alebo plnú lyžicu) kôry zaliať necelým 0,7 litrom studenej vody (množstvo vody sa odparí) a od chvíle dosiahnutia varu varíme na malom ohni 20 minút. Potom scedíme. Piť vlažné, 3x denne 1 pohár, hodinu pred alebo po jedle.
V ucelených protinádorových kúrach sa môže variť spoločne s Tahuari a Chuchuhuasi.

Aj keď štúdie doposiaľ nepreukázali žiadne nežiaduce účinky Vilcacory, neodporúča sa podávať deťom do 3 rokov, kojacim ženám a tiež osobám po transplantácii alebo pred plánovanou transplantáciou orgánov.
INTERKACIA S LIEČIVAMI:
Antihypertenzivita: obsiahnuté látky môžu znižovať krvný tlak. Tento stav je potrebné brať do úvahy pri dočasnej kombinácii s antihypertenzívami.
Imunosupresívne liečivá: teoreticky je možné, že budú obsiahnuté látky interferovať s imunosupresívnou terapiou, pretože majú imunostimulačnú aktivitu. Môžu byť kontraindikované v prípade podávania azathioprínu, basiliximabu, cyklosporínu, daklizumabu, muronabu-CD3, orthoklonu, mykofenolátu, takrolimu, sirolimu, prednisonu a ďalších glukokortikoidov.

 

ZAUJÍMAVOSTI O VILCACORE
Jej sláva v Peru siaha až do čias dávnych Inkov, ktorí ju používali na liečbu mnohých ochorení a schádzali po ňu z vysokých Ánd až do džungle.
Uctievali ju - Vilcacora znamená v jazyku kečua „Svätá rastlina“.

Podľa dávnej legendy sa o jej objav zaslúžil bojovník z kmeňa Ashaninka, ktorý sa ťažko ranený predieral amazonskou džungľou. Slabý k smrti a unavený spadol na zem a čakal na svoj koniec. Ale náhle zbadal amazonského tigra Otorongo, ktorý svojimi pazúrmi a ostrými zubami rozžúval silnú lianu a pil šťavu, ktorá z nej vytekala. Po vypití s ohromnou silou vyskočil a ulovil srnu. Ranený indián sa z posledných síl doplazil k tej istej liane, napil sa šťavy a ihneď sa mu vrátila jeho sila. Udivený uvidel, že z liany vyrastajú „pazúry“ podobné tým tigrovým... Vďaka tejto legende sa rozšíril názov Uncaria tomentosa ako „Uňa de gato“, „Cat´s Claw“ či po slovensky: „Mačací pazúrik“.
 
VILCACORA MOŻNA KUPIĆ TUTAJ


 
 ZDROJ
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997, ISBN 9972-50-002-1
Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000,
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú,
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998,  
Drogen, Pfeilgift und Indianermedizin, WOLTERS B.,Urs Freund Verlag, Greifenberg, Germany, 1994,  
LIDIA OBREGÓN VILCHES L.,E., Uńa de Gato - Cat´s claw, Instituto de fitoterapia americano, 3era Edición, 1997,
Salud para todos, LACANZE D., ALEXIADES M., Fenamed, Madre de Dios, CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas», Cuzco, Perú, 1995,
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992
Uńa de Gato, LOPEZ VINATEA L.,A., Colegio de ingenieros del Perú, Iquitos, Perú, 2001
Uńa de Gato - Ensayos clinicos, DELGADO SILVA H., Hospital Apoyo Iquitos&Facultad de Farmacia y Bioquimica U.N.A.P., Iquitos, Perú, 2001
Uncaria 2001, 1era Reunión Internacional del Género Uncaria "Uńa de Gato", Iquitos, Perú, 2001
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Späť