Domov >  Anémia

Tahuari


Tabebuia serratifolia
TAHUARI  LAPACHO
 
Domovom stromu Tahuari sú pahorkovité oblasti peruánskej Amazónie, do výšky 800 m.n.m.. Tahuari je strom dosahujúci výšku až 30 metrov s priemerom kmeňa až 3 metre. Zeleno-šedo-hnedá kôra je drsná, miestami popraskaná, vo vnútri mäkká, krémovo žltá so sladkastou chuťou. Drevo Tahuari je svetlo žlté, tvrdé a veľmi odolné. Listy majú elipsovitý tvar, sú pokrútené, lesklé, zelenohnedej až hnedej farby. Nádherné kvety Tahuari tvaru zvonov sú žltej, bielej alebo fialovej farby. Polodlhé vajcovité plody dorastajú do veľkosti 12 – 60 cm. Obsahujú šedohnedé, okrídlené semená. Vo fytoterapii sa využíva kôra, listy a kvety.
 
TAHUARI LAPACHO MOŻNA KUPIĆ TUTAJ

 
 
Kôra Tahuari Lapacho ako liečivo sa využíva predovšetkým jeho vnútorná časť kôry.
Odvary obsahujú naftochinonové deriváty - dehydro-alfa-lapachon, dehydroizolapachon, katechíny, flavonoidy - flavóny, flavonoly, flavonony, saponíny, organické kyseliny - trihydroxybenzoová, veratrová, vanillová, steroly - beta-sitosterol, karotény - beta-karotén, vitamíny - Kyselina askorbová, Kyselina nikotinová, Thiamin, Riboflavin, mikroelementy - Cr, Mn, P, Mg, Fe, ZN, Si, K, Sn, Ca. Za zložku rozhodujúcu pre svoje antitumorózne účinky je považovaný lapachol. Prevedenými klinickými výskumami bolo potvrdené aj jeho protizápalové a antibakteriálne pôsobenie. Je obsiahnutý vo vodnom extrakte z kôry, ktorý ďalej obsahuje množstvo biologicky aktívnych naftochinónov.

Odvary z kôry majú protizápalové, protiplesňové, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Pôsobí analgeticky a vykazuje aktivitu podobnú antibiotikám. Vnútorná časť kôry bola indiánmi využívaná okrem iného aj pri liečbe malárie, horúčkach a uštipnutí jedovatým hadom.
Odvary pôsobia cytostaticky a posilňujú imunitný systém. Už výskumy uskutočnené v 90.-tych rokoch preukázali účinnosť Tahuari pri liečbe nádorových ochorení, obzvlášť pri metastatických procesoch. Otec Edmund Szeliga, ktorý mal dlhoročnú prax v liečbe novotvarov, odporúčal Tahuari pri všetkých protinádorových kúrach. Užíva sa všade tam, kde sú kontraindikácie použitia Vilcacory, dokonale ju nahrádza. S Tahuari sú spojené aj veľké nádeje na pomoc pri liečbe AIDS.
Tahuari si ľudia často zamieňajú s populárnym Lapachom. Aj keď je rozdrobená kôra oboch stromov podobná, líši sa nielen chuťou, ale aj zložením a účinkami.

 

TAHUARI ODPORÚČANÉ PRI
nádoroch (benígnych a malígnych), metastázach, leukémii
vredovom ochorení tráviaceho traktu
nedostatočnej činnosti pankreasu a pečene
žlčníkových kameňoch
vírusovom zápale pečene
zápchach a nadúvaní
zápaloch močových ciest a obličiek
ochoreniach dýchacích ciest, bronchitíde a kašli
chrípke, malárii, horúčkach
reumatizme a iných kĺbových ochoreniach
anémii
cukrovke
nákaze cudzopasníkmi
plesniach, kvasinkách, chlamýdiách
venerických (genitálnych) ochoreniach
na urýchlenie hojenia rán
pri kožných ochoreniach (k omývaniu rán)

  
SPÔSOB POUŽITIA

Najčastejšie 3 – 10 g (1 zarovnanú alebo plnú lyžicu) kôry Tahuari zaliať necelým 1 litrom studenej vody (množstvo vody sa odparí) a od chvíle dosiahnutia varu varíme na malom ohni 20 minút. Potom scedíme. Odvar (čaj) piť 3x denne 1 pohár, pol hodiny pred alebo po jedle.

Tahuari je možné užívať maximálne 3 mesiace, potom je nutné dať si minimálne 1 mesačnú pauzu. Pri kúrach podporujúcich liečbu nádorov je možné Tahuari variť a piť spolu s Vilcacorou.
 
AKO ZAUJÍMAVOSŤ:
Kmene Tahuari slúžili ako materiál k výrobe lodí, z vetví sa vyrábali luky a šípy. Drevo je veľmi tvrdé a odolné proti drevokazným hubám.

 
TAHUARI LAPACHO MOŻNA KUPIĆ TUTAJ


 
ZDROJ 

Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994, 
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999  
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998,  
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992,  
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975

 


 


Používa sa pri problémoch s:
Anémia  /  Cukrovka  /  Dýchacie cesty  /  Imunita  /  Infekcie  /  Kašeľ  /  Ľadviny  /  Močové cesty  /  Nachladnutie  /  Nádorové ochorenia, rakovina  /  Trávenie  /  Zápal žalúdku a črev  /  Žalúdočné vredy  /  Pečeň
Späť