Domov >  Anémia

Sangre de drago


Croton  lechleri
SANGRE DE DRAGO,  SANGRE DE GRADO -  DRAČIA KRV
 
Croton lechleri je strom dorastajúci do výšky 10-20 metrov, v hornej časti je koruna silne rozvetvená. Rastie v Andách v tropických lesoch horného toku Amazonky i v nížinách, vo výškach od 300 do 2.000 m.n.m.

Miestami tvorí malé lesy. Červeno-šedavá kôra s bielymi škvrnami je hladká a po narezaní vyteká tmavočervená živica. Listy má veľké (12-30cm dlhé), svetlozelené, srdcovité, pokryté tenkými chĺpkami. Kvety farby zeleno-bielej až jantárovej tvoria hroznovité zoskupenia. Plody sú malé, guľaté, červenavé, pokryté chĺpkami, pukajúce. Semena sú hladké, mäkké, tvarom pripomínajúce draka.
Vo fytoterapii sa používa kôra, listy, vetvičky a živica. Živica Sangre de drago má silné vlastnosti sťahujúce a je teda využívaná proti hnačkám. Použitá zvonku uľahčuje hojenie rán. Za svoj názov "Dračia krv" vďačí tento strom tvaru semien a farbe živice, ktorá pripomína krv.

SANGRE DE DRAGO MOŻNA KUPIĆ TUTAJ

Sangre de Drago má silné účinky antivírové, antibakteriálne, protiplesňové, hemostatické, protinádorové, protistresové a tonizujúce. Posilňuje imunitný systém a pomáha regenerácii organizmu.
Z mnohých rôznych látok ktoré Sangre de Drago obsahuje je dôležitý taspin – alkaloid s účinkami hojivými, protizápalovými a antibakteriálnymi, majúci vplyv na hojenie rán a chrániaci žalúdočnú sliznici.

Ďalšie zložky pôsobia protivírovo, a preto je používané a často doporučované v prípade viróz dýchacích ciest, oparov a vírových zápalov pečene typu A a B. Rovnako pri hnačkách (rôzneho pôvodu) a ako pomocný prostriedok pri AIDS. Je nenahraditeľným pomocníkom v každej domácej lekárničke.

Sangre de drago patrí vďaka svojim obsahovým látkam a ich účinkom k najpreskúmanejším rastlinám z Peru. Už od šesťdesiatych rokov minulého storočia prebiehajú výskumy na popredných univerzitách na celom svete. Zo živice boli izolované látky SP-303 (používané pri liečbe hnačiek, pri ochoreniach AIDS a pri liečbe hnačiek spojených s cestovaním) a Taspin (vykazuje protizápalovú aktivitu a hojí rany [topická aplikácia]). Obsiahnuté látky bránia ďalšiemu rozvoju nádorových buniek.
 
Sangre de dragoObsahuje:
alkaloidy - taspin, betanin, flavolany - gallokatechin, katechin, epikatechin, epigallokatechin, proanthocyanidiny - katechinové, epikatechinové, gallokatechinové, galloepikatechinové, proanthocyanidiny oligomerické - solutaridin, alfa-kalakorin, SP-303, eterické oleje - borneol, kalamol, kamfen, eugenol, D-limonen, mircen, fenoly a jejich sloučeniny - kyselina galová, steroidy - sytosterol, sytostenon, katechiny, nenasýtené mastné kyseliny, taniny, metylotymol, množstvo pigmentov.

   
SANGRE DE DRAGO MOŻNA KUPIĆ TUTAJ

Nestor peruánskej fytoterapie, páter Edmund Szeliga doporučoval živicu Sangre de drago ako neoddeliteľnú súčasť všetkých protinádorových kúr.
DOPORUČOVANÉ PRI:
vnútorne:
nádorových ochoreniach, leukémii   AIDS  ►  vredové ochorenia žalúdka a dvanástnikazápaloch tenkého i hrubého čreva, Crohnovej chorobe vírových ochoreniach typu A, B a C ►  cukrovke hnačkách   tráviacich problémoch a nafukovaní ►  anémii   pásovom oparevírovom zápale dýchacích ciest zápaloch hrtanu, mandlí a dutiny ústnej ►  tuberkulóze chrípke a angíne   reumatizme - pomocne prevencii arteriosklerózy
  proti Herpes simplex víru typu 1 a 2, syncytialviru (RSV), influenza A víru pomáha predchádzať skleróze tepien
zvonku:
 zastavuje krvácanie, chráni pred infekciou a urýchľuje regeneráciu tkaniva ►  k potieraniu pri oparoch, bercových vredoch, popáleninách, poštípaní hmyzom hemeroidoch proti dermatofytickým pliesňam ako prostriedok urýchľujúci hojení rán, popraskanej kože a vredov 

K vonkajšiemu použitiu sa aplikuje na predom dezinfikovanú ranu.

SPÔSOB POUŽITIA:
kvapky rozriedené vo vode alebo ovocnej šťave piť nalačno, max. 20 kvapiek denne. Vzhľadom k tomu, že živica je čistá a neriedená, k tejto dávke sa dochádza postupne, zvyšovaním dennej dávky o 2-3 kvapky. Dávkovanie je individuálne, podľa znášanlivosti.

Ku kloktaniu a výplachom: 5 kvapiek rozriediť v 1/2 dcl vody.
Ku vonkajšiemu použitiu: jednou kvapkou potrieť očistené poškodené miesto na pokožke (pred aplikáciou Sangre de Drago je nutné ranu dezinfikovať) alebo pripraviť kúpeľ s 20 kvapkami živice.
V prípade zaschnutia nerieďte vodou, iba etylalkoholom.

Napriek tomu že klinické testy nepreukázali vedľajšie účinky, nie je doporučené Sangre de Drago podávať tehotným a kojacim ženám. Rovnako prekračovanie doporučených dávok môže viesť ku zápcham a obehovým potiažam. Kvapky uschovávajte dobre uzavreté, na chladnom a temnom mieste.
 
Ako zaujímavosť:
zo živice sangre de drago sa po zmiešaní s vodou tvorí atrament.        
 ZDROJ

Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997,  
Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000,
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994
De Salvia y Toronjil - Guía de Medicina Natural para la Salud de la Mujer, VARGAS L., VARGAS R., NACCARATO P., Ed. Gráfica Bellindo, Lima, Perú, 1995,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 ,
Drogen, Pfeilgift und Indianermedizin, WOLTERS B.,Urs Freund Verlag, Greifenberg, Germany, 1994,  
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998, ISBN 0-7615-1734-0
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001,
Salud para todos, LACANZE D., ALEXIADES M., Fenamed, Madre de Dios, CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas», Cuzco, Perú, 1995,   
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Používa sa pri problémoch s:
Anémia  /  Afty  /  Borelióza  /  Cukrovka  /  Dýchacie cesty  /  Hemoroidy  /  Imunita  /  Infekcie  /  Koža  /  Močové cesty  /  Mykóza,kvasinky  /  Hnačky  /  Nádorové ochorenia, rakovina  /  Trávenie  /  Vredy  /  Žalúdočné vredy
Späť