Kudzu


Kudzu - latinský názov Pueraria lobata
 
                                               Kudzu, zarásť trosky budov, opliesť stromy i kríky

Kudzu Vine je divoko rastúca rastlina. Vyskytuje sa v Ázii (napr. v Číne, Japonsku a Kórei), ale aj v severnej Amerike. V mieste jej prirodzeného výskytu (Ázii) nespôsobuje problémy, ale v USA sa ako burina stala v posledných päťdesiatich rokoch ekologickou pohromou.
Veľmi rýchlo sa rozširuje. V závislosti od klimatických a pôdnych podmienok môže denný prírastok tejto rastliny dosahovať až 30 cm.
Rastie v tieni stromov, pozdĺž ulíc, ako popínavá rastlina ovíja pouličné osvetlenie aj elektrické stožiare, pokrýva kríky, stromy i domy. Dosahuje aj 12 metrov výšky.
Korene Kudzu rastú až 1,5 metra hlboko a dosahujú priemer dospelého človeka.

V roku 1972 bolo Kudzu vládou Spojených štátov uznané za burinu. Zároveň bol vydaný zákaz obchodu so semenami a rastliny sú pod prísnou kontrolou.
Cez všetky opatrenia je v USA 8 miliónov ha pôdy zarastených a zničených s Kudzu.

Doteraz nebola nájdená metóda, ako obmedziť či zamedziť výskyt tejto rastliny, ktorá je atraktívna vďaka tvaru listov a príjemnej vôni kvetov. Podobne ako iné motýlokveté rastliny pohlcuje z atmosféry dusík a koreňovým systémom ho odovzdáva do pôdy ako hnojivo.
Rýchly rast a vysoký obsah škrobov z nej robí aj výdatnú pasienkovú rastlinu.
V miestach jej výskytu však pokrýva iné rastliny, bráni prístupu svetla, a tým spôsobuje vymieranie rastlín a lesov. O Kudzu sa rozprávajú vtipy a mnoho legiend.Koreň KUDZU obsahuje okrem veľkého množstva škrobov, aj cenné izoflavonoidy. Využíva sa v diétach a ako pomocný prostriedok pri mnohých terapiách. Koreň Kudzu, resp. obsiahnuté látky v ňom, regulujú procesy trávenia, majú vlastnosti očistné, redukujú potrebu alkoholu, nikotínu a iných závislostí. Posilňujú nervový a obehový systém, majú pozitívny vplyv pri alergiách. Znižujú nadmernú chuť k jedlu a využívajú sa aj ako pomocné prostriedky v období menopauzy.
Ako bohatý zdroj škrobov bol koreň rastliny Kudzu využívaný už celé stáročia v ľudovom liečiteľstve. Zelená časť rastliny slúžila ako krmivo hospodárskych zvierat.

Koreň Kudzu obsahuje významné množstvo izoflavonoidov, priemerne od 1,77% do 12% v sušine, a to daidzin, daidzeínu, daidzeínu-4,7 diglykosidu, puerarino-7-xilosidu, 4,6-0-diacytylopuerarinu, genisteínu, puerarinu a iné zlúčeniny.
Niekoľkoročné výskumy výťažkov koreňa Kudzu v mnohých laboratóriách potvrdili jeho zásadné kardiovaskulárne účinky, prejavujúce sa okrem iného: rozšírením vencovitých tepien a znížením spotreby kyslíka srdcovým svalom (vďaka ekonomickejšej práci srdca). Takisto bolo potvrdené zníženie krvného tlaku, zníženie koncentrácie katecholamínov v krvi a zníženie reaktivity ciev.
     
Pri klinických testoch bolo zistené, že extrakt z koreňa Kudzu odstraňuje alebo znižuje intenzitu bolesti hlavy, rovnako napomáha pri migréne. Je to spôsobené uľahčením prietoku krvi, znížením odporu v cievach. Aplikácia extraktu z koreňa Kudzu je odporúčaná aj na zmiernenie nepríjemných prejavov menopauzy aj andropauzy, na posilnenie libida, potlačenie rýchleho rozvoja osteoporózy, po steroidnej liečbe a pre zvýšenie sebavedomia. V období menopauzy, je produkcia estrogénu znížená. Jeho nedostatok vyvoláva u žien nepríjemné stavy - podráždenosť, návaly tepla, závrate, kožné problémy, osteoporózu (odvápnenie kostí) a poruchy krvného obehu. Izoflavóny obsiahnuté v Kudzu čiastočne "nahrádzajú" pôsobenie estrogénu, a vďaka tomu môžu zmierniť niektoré z uvedených ťažkostí.
    
Kudzu pomáha predchádzať ochorenia tráviaceho traktu. Odporúča sa v prípadoch poškodenia pečene spôsobenom alkoholom, liekmi, toxickými látkami a zlými stravovacími návykmi. Čistí pečeň a pomáha pri prekyslení žalúdka.
     
Koreň Kudzu podporuje produkciu hormónov serotonínu a dopamínu v mozgu. Tieto hormóny majú zásadný vplyv na nervový systém.
Zaisťujú správny prenos podnetov do mozgu a medzi jeho jednotlivými časťami. Nedostatok serotonínu vyvoláva nervové zrútenie, depresiu, Parkinsonovu chorobu a nadmernú agresivitu, či mániu. Je zodpovedný tiež za výkyvy nálady. Kudzu podporuje prítomnosť serotonínu a dopamínu v obehovom ústrojenstve, a tým pomáha stabilizovať nervový systém. To prináša posilnenie sebavedomia, efekt uspokojenia, prekonanie fóbií a zvýšenie odvahy. Je to obzvlášť dôležité pri všetkých závislostiach, depresiách a neurózach.
Látky obsiahnuté v Kudzu majú účinky protirakovinové, antioxidačné, antibakteriálne, antipyretické, hypotenzívny, spazmolytické a ďalšie.

Ako uvádza vo svojich prácach Dr. Jadwiga Pietkiewicz z Katedry a Ústavu lekárskej biochémie lekárskej akadémie vo Wroclawi a prof. dr. hab. med. Jan Niedworok z Ústavu farmakológie Lekárskej univerzity v Lodzi bolo preukázané, že genistein dokonca brzdí o 50% tempo bunkového rastu - proliferáciu buniek vyvolanú napr. chemickými karcinogénmi prítomnými v zamorenom prostredí. Za prítomnosti genisteínu je možné pozorovať aj zníženie hladiny PSA (Prostate-specific-antigén, prítomného v krvnom sére pacientov ako novotvarový marker) až o 50 - 80%.
V ktorých prípadoch je extrakt z koreňa KUDZU odporúčaný?
pri závislostiach všetkého druhu (hlavne alkoholovej a nikotínové závislosti
na regeneráciu a očistu pečene poškodenej alkoholizmom, toxickými látkami a vedľajšími účinkami liekov
k stabilizácii krvného tlaku (ľahko ho znižuje)
pri tráviacich problémoch (pri prekyslení žalúdka), pri hnačkách
pri migrénach a bolestiach hlavy
na posilnenie činnosti obehového systému krvi
v období klimaktéria
k posilneniu libida
pri neurózach, depresívnych náladách, podráždenosti
ako prevencia závislostí
k zvýšeniu a posilneniu imunity
pri autizme a hyperaktivite detí
preventívne pôsobí proti nádorovým ochoreniam prostaty a prsníkaPoužíva sa pri problémoch s:
Depresie  /  Impotencia/Libido  /  Klimaktérium  /  Krvný Obeh  /  Mozog, pamäť  /  Nervová sústava  /  Trávenie  /  Únava, chronická únava
Späť