Juan de Alonso


Xantium  spinosum

Rastlina teplých oblastí Južnej Ameriky. V Peru rastie vo výškach 2000 až 3500 m.n.m. Je jednoročná, dorastajúca do výšky 30 cm. Značne rozvetvená byľ má ostré žlté tŕne. Horná časť listu je tmavozelená, spodná je belavo-šedá a je pokrytá chĺpkami, s lalôčikom po obidvoch stranách. Kvety sú žltohnedé, plody podlhovasté. Vo fytoterapii sa používajú byľ a listy.
 

JUANA DE ALONSO   TUTAJ


Odvary obsahujú alkaloidy (bližšie neurčené), steroly, triterpeny, flavonoidy - pendelin, jacein, centaurin, xantoestrumarin, quercetin, paluletin, seskviterpenické laktóny - xanthatin, xanthinin, stizalicin, solstialin, katechiny, saponiny a majú účinky antibakteriálne, antiseptické, spasmolytické a cytostatické. Sú súčasťou očistných kúr. Vodné extrakty z Juan de Alonso vykazujú v niektorých prípadoch kmeňov Staphyllococcus aureus, S. aeruginosa, Salmonella typhimurium, Klebsiella pneumoniae, Escherichia coli antiseptické, resp. antibakteriálne účinky.

Odvary z Juan de Alonso sú odporúčané pri liečbe novotvarov, chronických ochoreniach pečene a žalúdku, zápalových ochoreniach prostaty , sleziny, obličiek, pri infekciách močového mechúra a močových ciest (akútnych i chronických), retencii (zadržiavaní) moču, pri zápalovom ochorení vaječníkov, pri chronických reumatických chorobách a dne, pri kvapavke, proti kašľu, kŕčom, ku zníženiu horúčky a utíšeniu bolesti.

JUAN DE ALONSO ODPORÚČANÝ PRI
chronických ochoreniach pečene a žalúdku
zápaloch sleziny, prostaty, obličiek, vaječníkov
infekciách močových ciest a močového mechúra
zadržiavaní moču
dne
reumatických ochoreniach
k utíšeniu bolesti, zníženiu horúčky
proti kašľu a kŕčom
liečbe novotvarov
neplodnosti – pomocne 

 

SPÔSOB POUŽITIA JUAN DE ALONSO
Najčastejšie 1lyžica byliny (1-3g) zaliať cca. 700 ml studenej vody a od chvíle dosiahnutia varu variť na malom ohni 5 minút. Odcediť. Piť 3x denne 1 pohár odvaru. Po dvoch mesiacoch užívania je potrebné si urobiť 2 mesačnú prestávku. Ženám pri podpornej liečbe neplodnosti odporúčame okrem pitia Juan de Alonso aj užívanie Maky.


 

 

JUANA DE ALONSO MOŻNA KUPIĆ TUTAJ


© Uncaria ČR.
 


 


Späť