Hierba Luisa


 Cymbopogon citratus (DC)Stapf.
Synonimy: Andropogom citratus DC, A.. Ceriferus Hack.


 HIERBA LUISA (LEMON GRASS)   

 Hierba Luisa je druhom trvalej trávy, pochádzajúce z Indie a patriacej do čeľade Poaceae (lipnicovitých). Ako liečivá rastlina sa pestuje aj v Južnej Amerike a iných tropických a subtropických častiach sveta. Rastie v hustých trsoch, dorastajúcich do výšky 120 až 150 cm a ľahko sa množí sadenicami. Hierba Luisa má zelené, dlhé a pomerne ostré listy a kvety v tvare bujných klasov. Všetky časti rastliny majú silnú, citrónovú vôňu, vďaka ktorej je tiež známa ako "citrónová tráva". Jej iné názvy sú: Citronella, lemon grass, lemon tea, Herba limon, pasta limon, pasta Cedron, cana santa, canita santa, cana de limon oraz malojillo.
 


Hierba Luisa, hoci nie je ozdobnou trávou, je s ohľadom na jej príjemnú citrónovú chuť i vôňu pestovaná takmer v každej záhrade. Z ich čerstvých i sušených listov, užívaných ako populárne kuchynské koreniny, sa pripravuje aj osviežujúci nápoj, ktorý účinne pôsobí pri bolestiach žalúdka a zlom trávení.
Použitie Hierba Luisa
 


    tráviace problémy, ako je slabé trávenie, bolesti brucha, vracanie,
   nadúvanie, zápchy, koliky a hnačky
   prekyslenie žalúdka (neutralizuje žalúdočnú kyselinu)
   bolesti hlavy a závraty
   prechladnutie, chrípka
   depresia a náladovosť (pomáha udržiavať koncentráciu a dobrú pamäť)
   nervové vyčerpanie, stres a psychická únava
   astma
   reuma
   plesňové ochorenia
   cellulitis (celulitída) – systematické pitie odvarov ju pomáha redukovať
   nákaza Helikobakter pylori - pomáha pri likvidácii baktérií (zvlášť dobré výsledky sú pri pití oleja), japonskí vedci z Univerzity v Kjótó dokázali, že olej    
     získaný z citrónovej trávy účinne likviduje baktérie Helicobakteru pylori, spôsobujúca vznik vredovej choroby žalúdka
   v tradičnej východnej medicíne je Hierba Luisa užívaná aj ako prostriedok pomáhajúci v prevencii paradentózy a slúžiaci na bielenie zubov potieraním
        listov
   v Indii je široko používaná ako prostriedok proti kašľu, reume a ako antiseptikum
   v Číne je citrónová tráva okrem iného odporučovaná k pravidelnej a mimoriadne účinnej očiste krvi

    Hierba Luisa má široké využitie aj v potravinárstve, kozmetike a aromaterapii

   
 
KOZMETIKA A HIERBA LUISA
Olej získaný z listov Hierba Luisa sa používa pri výrobe parfumov a mydiel. Používa sa tiež (zvlášť výťažky z listov) do relaxačných a osviežujúcich kúpeľov, odstraňujúcich únavu a stres. K potvrdeniu aromaterapeutických účinkov stačí vložiť hrsť listov do plátenného vrecka a umiestniť ho pod prúdom vody tečúcej do vane a ponechať ho vo vani po dobu kúpeľa. Možno tiež pripraviť výluh z hrste listov a vliať ho do vane naplnenej vodou. Je to jednoduché a veľmi osviežujúce.
KUCHYŇA A HIERBA LUISA
S ohľadom na chuť a vôňu je Hierba Luisa všeobecne používaným prostriedkom v ázijskej kuchyni, ako korenie do polievok, na prípravu rýb, morských plodov a iných jedál, najmä v Indii, Thajsku, Laose, na Srí Lanke a Karibských ostrovoch.

Z Hierba Luisa možné, zaliatím porcie sušených listov vriacou vodou a ponechaním do vylúhovania, pripraviť lahodný, zdravotný čaj.
Hoci má veľa dobrých vlastností, nemali by ho ale piť deti, tehotné a dojčiace ženy. Rozdrvené lístky môžu byť použité v kuchyni ako korenie dodávané do rôznych pokrmov. Ako je vidieť, Hierba Luisa, táto "tráva" s chuťou, vôňou a pozitívnymi účinkami na náš organizmus, si nepochybne zaslúži, aby sme ju mali vždy po ruke.© Uncaria ČR.
 


 


Používa sa pri problémoch s:
Migréna  /  Nachladnutie  /  Trávenie  /  Žalúdočné vredy
Späť