Cuti Cuti


Asplenium lunulatum Sw.
 
Cuti Cuti je typickou peruánskou rastlinou, patriaca medzi divoko rastúce paprade. Vyskytuje sa v Alpách, v skalnatých trhlinách, často blízko vodopádov. Medzi biologicky aktívnymi zložkami obsiahnutými v Cuti Cuti sú okrem iného: stilbeny, flavonoidy (akacetin), aminokyseliny, kyselina p-kumarová, naftochinon a taniny a slizy. Tieto zložky pomáhajú znížiť hladinu krvného cukru, pôsobia protizápalovo, uľahčujú vykašliavanie a pôsobia antioxidačne.
Peruánci ju používajú i pri liečbe malárie.    CUTI CUTI  MOŻNA KUPIĆ TUTAJ
                                                      
 Cuti cuti Odvar z rastliny pomáha znížiť hladinu krvného cukru, reguluje proces regenerácie buniek pankreasu, pomáha pri liečbe chronických zápalov i nádorov pankreasu. Používa sa tiež k regulácii menštruačných cyklov. Podporuje metabolizmus a pôsobí očistne. Obsah slizov uľahčuje vykašlávanie (i pri chronickom kašli) a preto sa odporúča i v prípadoch jarných a jesenných chrípok a prechladnutí.


CUTI ODOPORÚČANÁ PRI:
 

nedostatočnej funkcii, či zápaloch (i chronických) pankreasu
zvýšenej hladine krvného cukru a cukrovke (obzvlášť typu II)
nadváhe
metabolických poruchách
nepravidelnej menštruácii
chorobách dýchacích ciest, kašli (i chronickom)
chrípkach a nachladnutiach
preventívne k uchovávaniu správnych funkcii

SPÔSOB POUŽITIA CUTI CUTI
Odvar z Cuti Cuti sa pripravuje večer a necháva sa cez noc lúhovať. 2 lyžice sušiny zaliať 500ml studenej vody, priviesť k varu a na miernom ohni 5 minút povariť. Odvar nechať cez noc prikrytý vzdušnou bavlnenou tkaninou. Ráno odcediť. Piť 2x denne 1 pohár odvaru, na lačno a pred obedom.
Neprekračujte doporučené dávkovanie. Pravidelné každodenné pitie odvaru znižuje v priebehu niekoľkých týždňov hladinu glukózy.

    CUTI CUTI                                Cuti Cuti  a  Muňa Muňa
 ZDROJ
De Salvia y Toronjil - Guía de Medicina Natural para la Salud de la Mujer, VARGAS L., VARGAS R., NACCARATO P., Ed. Gráfica Bellindo, Lima, Perú, 1995,
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001, ISBN 9972-758-34-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975


© Uncaria ČR.
 


Používa sa pri problémoch s:
Cukrovka  /  Dýchacie cesty  /  Kašeľ  /  Pankreas  /  Trávenie
Späť