Domov >  Dna

Chanca Piedra


Phyllanthus niruri

Rastie divoko, v tropickom pásme Peru. Je to neveľká rastlina dorastajúca do 30-60cm. Listy má elipsovitého tvaru protiľahlo uložené a kvety malé, biele alebo žlté. Plody sú guľaté, čiastočne sploštené, zložené z troch častí, v ktorých sú semená. Ako liečivo sa využíva ich nadzemná časť.
Svoju popularitu získala predovšetkým vďaka schopnostiam odstrániť z organizmu močové a žlčové kamene, za čo si vyslúžila názov „STONEBREAKER“.
Spasmolytické vlastnosti alkaloidov obsiahnutých v Chanca piedra majú vplyv na uvoľnenie hladkého svalstva močových a žlčových ciest a pomáhajú tak pri vypudení kameňov z organizmu. Výsledky klinických testov potvrdzujú nielen túto vlastnosť, ale i účinnosť byliny pri preventívnej ochrane pred ďalšou tvorbou kameňov.   CHANCA PIEDRA  TU

 
Odvary z Chanca Piedra regulujú vylučovanie kyseliny močovej. Pôsobí ako diuretikum, stimuluje tvorbu žlče a tým zlepšuje trávenie.
Klinicky bolo potvrdené, že ako antibakteriálny prostriedok pôsobí Chanca piedra na Staphylococcus Aureus i Pasteurella pestis. Extrakt z tejto byliny má rovnako účinky antivírové – proti vírovému zápalu pečene typu B. Okrem toho má táto rastlina vlastnosti antispasmatické, myorelaxačné, protizápalové, antivírové, analgetické, spasmolytické, močopudné, hepatoprotektívne očistné, tonizujúce, pôsobiace proti cudzopasníkom. Je používaná rovnako v dermatológii.
Dôležité obsahové látky:
alkaloidy - entnorsekurin, fylokrizin, norsekurin, steroly - beta-sitosterol, 24-izopropylcholesterol, lignany - phyllantin, phyllinirurin, phylltetralin, hypophyllantin, lintetralin, niranthin, nirfilin, nirtetralin, nirurin, terpeny - cymen, limonen, lupeol, flavonoidy - astragalin, niruretin, kvercetin, kvercitrin, rutin, triesloviny, saponiny, vitamin C.
 CHANCA PIEDRA JE  ODPORÚČANÁ PRI


zápaloch obličiek a močových ciest, žlčníku  
► 
obličkových a žlčových kameňoch   
vírovom zápale pečene (žltačka)  
infekčnom ochorení tráviaceho traktu  
črevných infekciách 
bolestiach žalúdka 
kolikách  
nafukovaní  
hnačkách  
zápche  
zápale konečníka 
bolestivé sťahy čriev, nutkanie na stolicu pri prázdnom konečníku  
ochoreniach prostaty
bolestiach kĺbov  
horúčke
vírových infekciách pohlavných orgánov 
astme, bronchitíde
chrípke  
nachladnutí  
podporne pri cukrovke 
stimuluje tvorbu žlče  
pôsobí proti črevným parazitom a zlepšuje trávenie  
očiste organizmu a podpore liečby nádorových ochorení 
 
SPÔSOB POUŽITIA
Najčastejšie 1-2 lyžice byliny zaliať cca. 700 ml studenej vody a od chvíle dosiahnutia varu variť na malom ohni 5-10 minút. Ocediť. Piť 3x denne 1 pohár odvaru. Pri kolikách piť teplé. Pri kúre na odstránenie kameňov je odporúčané používať Chanca piedra s Cola de caballo, spoločne varené.
Doba trvania takej kúry je individuálna, najčastejšie od jedného do troch mesiacov.
 

   CHANCA PIEDRA MOŻNA KUPIĆ TUTAJ

 
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997,
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
 Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
Diccionario enciclopedico de plantas utiles del Perú, BRACK EGG A., CBC - Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas» , Cuzco, Perú, 1999 , ISBN 9972-691-21-0
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975
Užitkové rostliny tropů a subtropů, VALÍČEK P. a kol., Academia, Praha, ČR, 2002, ISBN 80-200-0939-6© Uncaria ČR.
  


Používa sa pri problémoch s:
Dna  /  Infekcie  /  Ľadvinové Kamene  /  Kolika  /  Ľadviny  /  Močové cesty  /  Prostata  /  Trávenie  /  Zápal žalúdku a črev  /  Pečeň
Späť