Anona Graviola


ANONA   GRAVIOLA, GUANABANA
Annona muricata L.

   


ANONA GRAVIOLA  (GUANABANA) Nevysoký strom z tropickej časti Peru. Charakteristické sú jej neopadavé, zelené, polodlhé, lesklé listy , chutné a výživné plody, známe ako guanabana. Už v ére pred Kolombom bola Anona známa a využívaná ako „liek” miestnymi obyvateľmi. Jednotlivé časti stromu majú iné liečivé vlastnosti, povedané s nadhľadom - akoby sa „špecializovali” v rôznych oboroch.

Kôra anony pôsobí antibakteriálne a proti vredom, keď sa užíva spoločne so semenami, je účinná proti cudzopasníkom.
Odvar z listov anony (cenný antioxidant) pôsobí proti novotvarom, ničí rakovinové bunky a eliminuje z organizmu voľné radikály, zdroj mnohých chorôb.
Listy Annona Muricata majú imunostimulačné, tonizujúce a ukľudňujúce účinky, pôsobia proti bolesti, kŕčom, epilepsii a diabetes. Znižujú krvný tlak, vyrovnávajú zrýchlený tep, podporujú potláčanie plesní, vírov (HIV, Herpes simplex) a baktérií.
Priaznivo pôsobia i na tráviaci trakt, stimulujú tráviace procesy, regulujú hladinu cholesterolu.
Výrazne spomaľujú starnutie buniek organizmu a zvyšujú jeho vitalitu. Používajú sa i proti malárii a horúčkam.
Výsledky výskumu ktorý sa konal v sedemdesiatych rokoch XX. storočia americkými vedcami, boli pre vedecký svet veľkým prekvapením. Preukázali, že acetogeniny obsiahnuté v listoch Annona M., ničia mnoho druhov nádorových buniek, zvlášť rakoviny pankreasu, pľúc, hrubého čreva, pŕs a prostaty. To stavia túto rastlinu do rady neobyčajných. Jej pôsobenie proti bolesti a depresiám je v prípade liečby novotvarov iba ďalším priaznivým a užitočným faktorom.

    
Plody Anony sú zdrojom cenných mikroelementov a majú vysokú výživovú hodnotu; 100 g ovocia obsahuje mimo bielkovín, škrobov, fruktózy a glukózy 45,8 mg draslíka, 23 mg sodíka, 23,9 mg horčíka, 26 mg fosforu, 0,47 mg železa.
S obľubou sa preto používajú na výrobu marmelády, zmrzliny, ovocnej šťavy, sladkého pečiva a nápojov. Zvyšujú tvorbu mlieka u kojacich matiek. Nezrelé plody nachádzajú svoje miesto v kuchyni ako zelenina.
 LISTY ODOPORÚČANÉ PRI:▪ nádorových ochoreniach ▪ ku posilneniu imunitného systému ▪ epilepsii ▪ nespavosti, stresoch a neuralgiách ▪ depresiách ▪ palpitaciách srdca ▪ ochoreniach tráviaceho traktu ▪ cudzopasníkoch (vrátane leischmaniózy) ▪ hnačkách ▪ cukrovke ▪ vysokom krvnom tlaku ▪ astme ▪ horúčkach ▪ mykózach ▪ reumatizme a artrózach ▪ pomocne pri AIDS ▪ Parkinsonovej chorobe – pomocne ▪
SPÔSOB POUŽITIA ANONY
Najčastejšie 1-2 lyžice byliny zaliať cca. 700 ml studenej vody a od chvíle dosiahnutia varu variť na malom ohni 5-10 minút. Ocediť. Piť 3x denne 1 pohár.

  ANONA GRAVIOLA JE MOŽNÉ KUPIŤ TU
 
ZDROJ
Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997, ISBN 9972-50-002-1
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000,
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998
Bixa orellana (L.) Monografías de plantas medicinales No 02, Instituto peruano de seguridad social - Instituto de medicina tradicional, Iquitos, Perú, 1998
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001,
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992, ISBN 0-931146-14-3
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975© Uncaria ČR.
 


Používa sa pri problémoch s:
Antioxydanty  /  Depresie  /  Kolika  /  Nervová sústava  /  Parazity  /  Mykóza,kvasinky  /  Nádorové ochorenia, rakovina  /  Trávenie
Späť