Domov >  Dna

Achiote


 

 
 
 Amazonský ker alebo neveľký, silne rozvetvený strom, vyskytujúci sa hlavne v Peru, Mexiku, Brazílii a Kolumbii. Je známy i pod názvom anato, achiotec, achiotl, achote, urucu.

Vyrastá do výšky 5-10 metrov a dožíva sa 50 rokov. Má husté, lesklé, jasne zelené listy vajcovitého tvaru. Kvety sú prevažne ružové alebo ružovo-biele. Rastlina bohato plodí. Charakteristické, výrazne červené plody v podobe srdca, s husto naježenými tŕňmi, obsahujú pomarančovo červené semená. Jeden plod obsahuje až 50 semien a jeden strom môže ich mať až 270 kg. Semená sú pokryté červenkastou šupkou, ktorá je zdrojom prírodného farbiva. Môže byť žlté, pomarančové, červené až hnedé, v závislosti na použitom rozpúšťadle k extrakcii.

Farbivo z Achiote je používané amazonskými kmeňmi k maľovaniu tváre i tela. Na ozdobné maľovanie ale i také, čo chráni pred bodnutím hmyzom a pomáha pri hojení rán. Používa sa rovnako k farbeniu tkanín, umeleckých diel a obrazov.

Semená obsahujú okrem iného zložky bixin, noirbixin a anatto, ktoré sú vo svete známe ako potravinové farbivá pod kódom E 160b a dodávajú produktom jasne žltú alebo pomarančovú farbu. Používajú sa k farbeniu syrov (ako je napr. cheddar, eidam, gouda), margarínov, masla, údených rýb, niektorých zmrzlín, dezertov a pod.
 

                      

V tradičnej peruánskej medicíne je Achiote veľmi populárna a curanderos po ňom často siahajú, pretože všetky časti rastliny majú liečivú silu. Čerstvo vylisovanú šťavu z listov používajú ako očné kvapky pri zápaloch a infekciách. Rozdrvené čerstvé plody sa používajú vďaka svojím zvieravým vlastnostiam k hojeniu rán, popálenín, otlakov, vredov a hemoroidov. Šupky zo semien sú prostriedkom proti cudzopasníkom.

Listy a kôra prináša v podobe obkladov, úľavu pri bolestiach hlavy. Povzbudzujú tráviace procesy, regulujú metabolizmus, znižujú hladinu cholesterolu LDL, pôsobia ako antioxidant, majú ukľudňujúce účinky. Sú využívané pri redukčných diétach.
   

   

Sušené listy majú názov achiotec a obsiahnuté zložky, medzi inými flavonoidy, alkaloidy, steroidy a saponíny, pôsobia protizápalovo, antisepticky, zvieravo, močopudne, laxatívne, protibakteriálne. Sú používané ako prostriedok proti horúčkam, nevoľnostiam, hnačkám, k regulácii tráviacich procesov, pri bakteriálnych zápaloch dutiny ústnej.

Pomáhajú pri hojení rán a kožných infekcií, uľahčujú vykašliavanie, pôsobia ako antioxidant a používajú sa i pri nádorových ochoreniach. Jedno z najpopulárnejších použití vývaru z listov je pri liečbe zápalu prostaty, močového a pohlavného ústrojenstva, zápalov pošvy a posilneniu funkcie obličiek.
Povzbudzujú tráviace procesy, regulujú metabolizmus, znižujú hladinu cholesterolu LDL, pôsobia ako antioxidant, majú ukľudňujúce účinky. Sú využívané pri redukčných diétach. Testy in vitro preukázali, že ničí baktérie Escherichia coli a Staphylococcus aureus. V Peru sú považované i za afrodiziakum.

DOPORUČOVANÉ PRI

  ► zápaloch prostaty,   ► zápaloch pošvy a pohlavného ústrojenstva,    ►  infekciách močových ciest,   zlyhávaní obličiek, nefróze,  k eliminácii kyseliny močovej    ►  pri pečeňových ochoreniach,   ► hepatitíde,   ► zápalových ochoreniach pokožky,   ► kožných infekciách,   ► kašli, angíne, zápale mandlí, hrtanu a dýchacích ciest   ► zápale dutiny ústnej   ► tráviacich problémoch   ► pálení záhy    ► bolestiach brucha, zápchach (pôsobí ľahko laxatívne)   ►  hemoroidoch  ►  vysokej hladine cholesterolu    ► nadváhe   ►  horúčkach    ►  kvapavke a iných pohlavných chorobách   ► cudzopasníkoch   ►  bakteriálnych zápaloch a mykózach   ►  hypertenzii

UPOZORNENIE
Vývar môže zvýšiť hladinu krvného cukru. Nie je preto doporučovaný osobám trpiacim cukrovkou. Môže zosilňovať účinky liekov užívaných k liečbe vysokého krvného tlaku.
 
ZAUJÍMAVOSŤ
V Brazílii je Achiote s úspechom používané pri liečbe malomocenstva (lepry). Na chorobou postihnuté miesto sa prikladajú čerstvé listy v zmesi so síranom horečnatým. Pozitívne výsledky sú viditeľné už po dvadsiatich dňoch liečby. Amazonské kmene používajú drevo Achiote ku výrobe šípov a taktiež ku výrobe umeleckých predmetov.

 

                       ACHIOTE  MOŻNA KUPIĆ TUTAJ 

 

  
 
 

Plantas Medicinales Nativas del Peru, PALACIOS VACCARO W.J., Concytec, Lima, Perú, 1997,
Amazonian Ethnobotanical Dictionary, DUKE A.J., VASQUEZ R., C.R.C. Press, Boca Raton, USA, 1994,
Sesenta Plantas medicinales de la Amazonía Peruana, DESMARCHELIER C., WITTING SCHAUS F., eBio2000, Lima, Perú, 2000,
Bixa orellana (L.) Monografías de plantas medicinales No 02, Instituto peruano de seguridad social - Instituto de medicina tradicional, Iquitos, Perú, 1998
Herbal secrets of the rainforest , TAYLOR L. , Prima Health a division of Prima publishing, CA, USA, 1998,
Manual de fitoterapia, LOPEZ VILLAR M., VARGAS VILLAVICENCIO O., Programa Nacional de Medicina Complementaria del Seguro Social de Salud - EsSalud, Lima, Perú, 2001,
Salud para todos, LACANZE D., ALEXIADES M., Fenamed, Madre de Dios, CBC – Centro de Estudios Regionales Andinos «Bartolomé de Las Casas», Cuzco, Perú, 1995
The Healing Forest, SCHULTES E.R., RAFFAUF R.F., DioscoridesPress, Portland (OR), USA, 1992,
Vocabulario de los nombres vulgares de flora peruana, SOUKUP J. SDB, Editoria Salesiana, Lima, Perú, 1975© Uncaria ČR.  

Autorem tekstów i większości fotografii znajdujących się na tych stronach jest firma Uncaria ČR.
Wszelkie kopiowanie,powielanie i wykorzystanie ich bez zgody firmy Uncaria ČR jest zabronione i będzie traktowane jako naruszenie praw autorskich.

 


Používa sa pri problémoch s:
Dna  /  Parazity  /  Mykóza,kvasinky  /  Prostata  /  Gynekologické problémy  /  Trávenie
Späť